כאבי מחזור

December 5, 2015

סיפור הצלחה של טיפול בכאבי מחזור

אני רוצה לספר קצת על כאבים בזמן המחזור ובאופן ככלי יותר על תסמונת קדם וסתית (P.M.S.( מנקודת המבט של רפואת המזרח.

כאבים סביב המחזור החודשי הם תופעה שכיחה מאוד אצל הרבה נשים. אני נפגש בה בקליניקה לא מעט והרבה מטופלת בכלל לא יודעת שאפשר לטפל בזה.

לרפואה סינית יש תיעוד של מאוד שנים של טיפול בכאבים ובעיות סביב המחזור החודשי.

הרפואה הסינית רואה את הכאב כתנועה שנעצרת. הכאב נגרם מתקיעות של אנרגיה ומחולשה (אין לגוף את הכח ליצור את התנועה) ולכן הטיפול מתמקד ביצירת תנועה ובחיזוק. הטיפול יוצר שני שינויים מרכזיים כמו שכתבה מטופלת שלי:

"...התרחשו שני שינויים משמעותיים: עוצמת הכאבים פחתה, אבל השינוי המשמעותי יותר היה על ציר הזמן - משך הזמן של הכאבים התקצר משמעותית, מיומיים ליום וכמה שעות בדרך כלל, ונזקקתי לכדור אחד בכל חודש, אם בכלל"

 

אצל נשים שונות התנועה נעצרת מסיבות שונות, ובעזרת אבחנה טובה אפשר להבין מדוע היא נגרמת ולטפל בשורש הבעיה. הדופק הוא הכלי האיבחוני העיקרני של הרפואה הסינית העתיקה ובו אפשר להרגיש את המצב האנרגטי של מערכת הגוף-נפש.

 

לפעמים נשים חושבות שאם הן משתמשות במשככי כאבים זה מפריע לטיפול. יש בזה מידה של אמת אבל טיפול איננו במציאות סטרילית ואוטופית אלא במציאות שלמה עם כל מה שיש בה וזה כולל גם תרופות.

בעיניי בטיפול נכון הוא טיפול שלם הכולל רפואת גוףנפש ורפואה קונבנציונאלית לפי הצורך. ובמילותיה של אותה מטופלת:

"...אמנם גם היתה זו בחירה שלי, להפחית את מינון השימוש בכדורים, אבל התחושה היתה שאני יכולה לשאת את הכאב הזה שנשאר, שזה בסדר, ושכדור אני יכולה לקחת רק כשאני צריכה לתפקד ב- 100%, בשעות העבודה."

 

גדי בן-חנן

Please reload

רשומות מפורסמות

צוק איתן - בין גמישות לנוקשות

September 5, 2014

1/2
Please reload

רשומות חדשות

December 5, 2015

Please reload

ארכיון
Please reload

Search By Tags